+370 616 82250
MENIU

Priešai mūsų namuose apie kuriuos net nenutuokiate

Mūsų gyvenimo tempas diktuoja savas taisyklės, kuomet dažnai pritrūksta laiko tinkamai rūpintis savimi ir savo namų aplinka. Tiesa, daugelis stengiasi rinktis ekologišką maistą, naudoti ekologiškas kūno priežiūros priemones, kiti renkasi aprangą siūtą iš aplinkai draugiškų audinių... Mes tikrai rečiau pagalvojame kur prausiamės, kuo kvėpuojame, ant ko miegame ir kur valgome… Mūsų namai pilni buities apyvokos daiktų, interjero detalių, indų, baldų, namų švaros palaikymo priemonių, kurios mums atrodo naudingos ir nekaltos…Panagrinėkime kokia šių daiktų sudėtis. Rezultatas gali jus nustebinti! Išrinkome sąrašą pačių pavojingiausių ir labiausiai jūsų sveikatai kenkiančių namų apyvokos daiktų. Apsidairykite, gal kai kuriais iš šių daiktų jau pats laikas atsikratyti?

Elektroniniai sintetiniai namų kvapai. Pasaulinės saugios aplinkos organizacijos specialistai sunerimę - šiuose gaminiuose, kurie šildomi ir po patalpą paskleidžiami elektros pagalba, dažnai aptinkama daug toksiškų priedų. Juose gausu flatatų, kurie naudojami plastiko pramonėje, yra toksiški, kenkia žmogaus hormonų sistemai, ir net sukelia apsigimimus. Jei jūsų namuose yra šis įrenginys, kuo skubiau juo atsikratykite ir rinkitės namų kvapus pagamintus tik iš natūralių ingredientų.

Ką daryti? Pasidomėkite namų kvapų sudėtimi. Nesibodėkite pasiteirauti ar jūsų pasirinkti namų kvapai patvirtinti dermatologų alergologų ar saugios aplinkos organizacijų specialistų.

Plastikinė vonios užuolaida. Patogus ir praktiškas vonios aksesuaras, kurį galima aptikti daugelyje butų nėra jau toks nekaltas. Panagrinėkime prekybos centruose parduodamų plastikinių vonios užuolaidų sudėtį: minėtieji flatatai, metalai, toksiški plastiko junginiai, kuriose aptinkama kancerogenų. Sąveikoje su karštu vandeniu garų pavidalu šios toksiškos medžiagos patenka į mūsų organizmą ir kenkia mūsų nervų sistemai, hormonų balansui, kvėpavimo takams…

Ką daryti? Rūpinkitės savo sveikata - vonios užuolaidas pakeiskite stiklo pertvara, arba išvis jų atsisakykite.

Purškiami stiklų ir įvairių paviršių valikliai. Butaksionolis - viena pagrindinių sudėtinių langų ir įvairių paviršių valymo priemonių dalių. Šia medžiaga labai lengva apsinuodyti, jei valote paviršius nevėdinamoje patalpoje, arba netyčia padauginate šio valiklio. Butaksionolis ypač pavojingas mūsų plaučiams, kepenims ir inkstams. Nepamirškite, jog purškiamos valymo priemonės labai lengvai patenka į mūsų kvėpavimo takus ir padidina apsinuodijimo toksinais galimybę.

Ką daryti? Stenkitės išvengti purškiamų valymo priemonių, ir nepamirškite, jog ir joms yra puikių nekenksmingų alternatyvų. Pasidomėkite ekologiškomis valymo priemonėmis be cheminių priedų - jų tikrai rasite kiekviename prekybos centre. Taip pat galite tokią priemonę pasigaminti ir patys panaudoję: sodą, citrinos sultis ir actą. Jei natūralios priemonės nesuviliojo, ir jūs vis tiek pasiryžę naudotis cheminėmis priemonėmis - rinkitės skysto pavidalo valymo priemones pakuotėse kuriose nėra purkštuko. Tokiu būdu kenksmingos medžiagos sunkiau pasklinda po orą ir mažiau kenkia jūsų kvėpavimo takams.

Drabužių baliklis. Daugelis šeimininkių žino, jog balta it sniegas patalynė būtina kiekvienuose prižiūrimuose namuose. Ne paslaptis, kad tiek seniau, tiek ir šiomis dienomis šiai užduočiai atlikti puikiai tinka audinių baliklis. Net naudojamas mažais kiekiais šis chemikalas patekęs ant audinių išskiria amoniako dujas, kurios ypač kenkia jūsų sveikatai, o užlašintas ant odos gali sukelti nudegimus ar pavojingas alergines reakcijas.

Ką daryti? Nevisad balta audinio spalva verta jūsų sveikatos. Jei jau naudojate šią medžiagą, pasirūpinkite respiratoriumi, gerai išskalaukite audinius, ir niekada nenaudokite baliklio sanitarinių mazgų, kriauklės, vonios ar tualeto dezinfekcijai. Jei turite laiko, galite pasinaudoti senuoju drabužių balinimo būdu, į pagalbą pasitelkiant jų virinimą aukštoje temperatūroje.

Plastikiniai indai ir maisto laikymo dėžutės. Plastikas - labai patogi patvari ir sąlyginai pigi medžiaga. Iš plastiko gaminama didelė dalis mūsų naudojamų indų ar maisto pakavimo priemonių. Milžiniška plastiko industrija nuolat kovoja su Pasauline Saugios Aplinkos organizacija dėl palankesnių sąlygų tvirtinant naujus plastiko junginius. Toksiškos plastiko molekulės per indus ar maisto pakavimo priemones kartu su maistu gali patekti į jūsų organizmą ir ilgainiui sukelti rimtų problemų, tokių kaip: hormonų sistemos disbalansas, vėžiniai susirgimai, kvėpavimo takų ligos ir t.t.

Ką daryti? Jei jau naudojate plastikinius indus ar tarą savo maistui ir gėrimams, stenkitės drastiškai nekeisti jų laikymo temperatūros. Niekada nekaitinkite maisto plastikiniame indelyje, negerkite ypač karštų gėrimų iš plastikinio puodelio. Aukšta temperatūra iš plastiko išskiria pavojingus toksinus, kurie labai kenksmingi jūsų sveikatai. Sumažinkite plastikinių maišelių naudojimą, jei tikrai reikia - rinkitės popierinius, medžiaginius įpakavimus. Plastikines maisto dėžutes pakeiskite į stiklines ar medines ar metalines.