+370 616 82250
MENIU

Vaikai ir namų ruoša: ką reikia žinoti norint išugdyti tvarkingus mažuosius pagalbininkus?

Vaikai - mūsų džiaugsmas ir rūpestis, ir tai be ko namuose būtų liūdna ir tylu. Dažnai ne tik tylu, bet ir tvarkinga… Turbūt visi tėvai pastebėjo, jog šeimoje atsiradus vienai ar kelioms atžaloms tvarka namuose ar namų ruošos darbai dažnai tampa tikru iššūkiu. Vos susitvarkius, tenka vėl kuopti kalnus šiukšlių ir atgal į savo vietas dėlioti daiktus kurie regis stebuklingu būdų atsidūrė ten kur jų neturėtų būti. Tvarkymosi įpročiai ir jų taisyklės vaikams turi būti skiepijamos nuo pat mažų dienų. Vaikų auklėjimo specialistai pabrėžia, kad tai skatina vaikus domėtis pasauliu, tapti disciplinuotais, suvokti daiktų vertę ir žinoma bendrauti su kitais. Ar skatinate savo vaikus padėti namų ruošoje? Jei dar to nepadarėte, paruošėme keletą patarimų kaip geriausia tai padaryti.


Savo žaislų sutvarkymas - labai svarbus vaikų darbas

Nuo pat mažens pratinkite vaikus susitvarkyti savo aplinką: susirinkti žaislus, pasikloti lovą, susitvarkyti vonios kambarį po prausimosi. Labai svarbu nuoširdžiai jiems paaiškinti kodėl reikia gyventi švarioje aplinkoje, kodėl kiekvienas daiktas turi turėti savo vieta, ir kodėl reikia laikytis tam tikro tvarkymosi režimo (pavyzdžiui, susitvarkyti žaislus prieš einant miegoti, pasikloti lovą kai atsikeliama ryte ir t.t.). Jei savaitgaliais turite daugiau laisvo laiko, šeštadienį arba sekmadienį paskirkite rimtesniam namų tvarkymuisi. Būtinai apie tai praneškite vaikams - tegul jie apie tai žino ir jums padeda. Svarbu papasakoti mažyliams, jog tvarkymosi procesas yra paprastas ir lengvas, natūraliai suprantamas buities darbas, ir visas pasaulis taip daro: nuo jų darželio draugų iki senelių ar kaimynų. Jei vaikai labai stengiasi jums padėti, apdovanokite juos maža paskatinimo dovanėle.


Šiek tiek kūrybiškumo ir namų ruoša gali tapti smagiu žaidimu
Visada leiskite savo vaikams dalyvauti namų tvarkymosi procese, net jei tai ir užtrunka kiek ilgiau nei įprastai. Mažylis gali padėti išrūšiuoti skalbinius pagal jų spalvą, įsigykite spalvingų, žaismingų natūralaus pluošto šluosčių, paprašykite savo vaiko, kad jis padėtų jums iššluostyti indus. Taip pat su savo mažuoju šokių judesiais drauge pamėginkite nuvalyti dulkes nuo baldų, išsiurbti kambarius ar padžiauti skalbinius ant džiovyklės. Juk tai visai smagu? Būtinai pagirkite vaiką ir pabrėžkite jog jo indėlis į jūsų namų ruošos darbus yra labai svarbus. Atkreipkite dėmesį į valymo priemones ir reikmenis - tvarkydamiesi su vaikais būtinai naudokite tik švelnias ir ekologiškas buities valymo priemones. Jei tokių neturite, galite jas pasigaminti iš sodos, citrinos sulčių ir acto. Pasirūpinkite, jog vaikas valydamas įvairius namų daiktus ir paviršius dėvėtų apsaugines pirštines. Jei jos ryškiaspalvės - tai gali tapti mėgstamu jūsų vaiko aksesuaru, ar namų tvarkymosi simboliu.

Atliekų rūšiavimas - vienas iš lengviausių būdų pažinti pasaulį
Labai svarbu nuo pat mažens pratinti vaikus rūšiuoti buitines atliekas. Paaiškinkite jiems kas yra stiklo, plastiko ar celiuliozės atliekos. Kodėl jas reikia rūšiuoti, kaip juos galima perdirbti, ir dėl ko tai gerai mūsų planetai. Nors neabejotina, ko gero jums patiems pradėti pasakoti apie tai net nereikės - vaikai patys užvers jus įvairiais klausimais.

Nepamirškite: jūs pats didžiausias pavyzdys
Turbūt būtų sudėtinga įtikinti vaikus gyventi tvarkingai, jei patys taip negyvenate? Stenkitės jiems būti pačiu geriausiu pavyzdžiu: nemėtykite daiktų kur papuolė, gyvenkite tvarkingai ir švariai. Taip pat laikykitės nustatyto tvarkymosi kalendoriaus ar grafiko - tai suteiks drausmės ne tik jūsų vaikams, bet ir jums patiems.

Ką tik įsitikinome, jog vaikus pratinti prie namų ruošos  pratinti tikrai nesunku. Priimkite tai kaip žaidimą, skatinkite vaikų smalsumą, pasaulio pažinimą, ir ugdykite iš jų atsakingus ir puikius pagalbininkus.