+370 616 82250
MENIU

Namų pelėsis: kaip atsikratyti šio siaubo?

Ko gero nėra nei vieno namo ar buto kurio nebūtų palietęs šis nemalonumas. Daugelis dažnai net nežino ir nepastebi, kad jų namuose “apsigyveno” pelėsis, o juolab net nenutuokia kokią žalą jis daro žmogaus organizmui. Vėžiniai susirgimai, lėtas vidaus organų žalojimas, astma, įvairios kilmės negalavimai ir skausmai... Namų pelėsis su tuo turi daug ką bendro, ir per kvėpavimo takus patekęs į žmogaus organizmą lėtai ir negrįžtamai jį ardo iš vidaus. Pelėsis į aplinką išskiria labai nuodingą medžiagą - aflatoksiną, kuri patekus į žmogaus organizmą stabdo vidaus organų baltymų sintezę. Šio sutrikimo padariniai neprognozuojami ir dažniausiai baigiasi labai liūdnai.

Kas tas pelėsis ir kaip jis atsiranda?
Pelėsis yra grybinis augalas, kuris plinta per sporas sklandančias ore. Šių sporų lengva parsinešti iš lauko, su baldais, kilimais, rūbais ir t.t. Sporos tiesiog prigyja prie joms tinkančio paviršiaus ir pradeda veistis. Dažniausiai tai būna patalpų sienos, palangės, vonios, kriauklės pakraščiai. Pelėsis taip pat mėgsta veistis ir ant baldų, čiužinių, kilimų, net užuolaidų. Šiam grybui daugintis reikalingos sąlygos: drėgmė, tvankus oras ir tamsa. Tiesa, pasirodo pelėsis labiau linkęs veistis naujos, o ne senos statybos namuose. Ir visą tai dėl to, kad naujai pastatytų pastatų vidaus patalpos natūraliai būna labiau drėgnesnės, nei senų.


Kaip kovoti su pelėsiu?

Kova su pelėsiu yra pakankamai ilga, reikalaujanti daug kantrybės, ir dažnai visiškai išnaikinti jo tiesiog neįmanoma. Paprastai šis namų siaubas naikinmas buitinės chemijos valikliais, šveičiant pelėsio užkrėstus paviršius. Jūs ir patys galite pasigaminti pelėsio valiklį tiesiog namuose: sumaišykite du šaukštus acto su dviem šaukštais natrio borato, kitaip žinomo kaip boraksas. Viską praskieskite su 500 ml šilto vandens, supilkite į buteliuką, kuris turi purškimo antgalį, nupurškite reikiamą paviršių, palaukite 10 minučių, ir šveiskite su šepetėliu. Prieš atliekant šią procedūrą, būtinai pasirūpinkite respiratoriumi, arba kita panašia kvėpavimo takų apsauga. Jei pelėsis veisiasi ant jūsų lovos čiužinio patariame kreiptis pagalbos į specialistus arba atsikratyti čiužinio, bei neužsiimti pelėsio naikinimu buitinėmis priemonėmis. Miegodami ant supelijusių baldų ypatingai kenkiate savo organizmui, nes tiesiogiai savo kūnu kontaktuojate su toksiškų audinių paviršiais, taip pat laisvai kvėpuojate toksišku oru.


Pelėsio prevencija visai nesudėtinga.

Geriausia prevencija nuo namų pelėsio - reguliariai vėdinamos patalpos ir oro drėgmės kontroliavimas. Jei įprasite kasdien vėdinti kambarį bent po 10 min ryte ir vakare, sumažinsite pelėsio invazijos riziką perpus. Jei jūsų namuose kaupiasi drėgmė, naudokite specialius įrenginius, kurie ją sugeria. Jei patalpos drėgmė viršija 60 proc. - būtinai imkitės drėgmės kontrolės priemonių. Ypatingą dėmesį skirkite vonios kambariui. Stenkitės visada vonios duris laikyti praviras ir nusausinkite paviršius, ant kurių po jūsų prausimosi prisikaupė vandens kondensato. Pasinaudoję skalbimo mašina, nusausinkite skalbimo mašinos būgno gumos angas. Ypatingai kruopščiai vėdinkite patalpą kurioje džiovinate rūbus.